11 Mayıs 2011 Çarşamba

BOTANİK ÇAY BAHÇESİ (RİZE)


Varsayılan                               Rize Botanik çay bahçesi

Arkadaşlar, şimdi Rize şehir merkezinden 2 kilometre yukarıda bulunan Botanik parkını sizlere tanıtmaya çalışacağım. Karadenize gezi düzenleyen bütün acentaların gezi programlarının Rize ayağında Botanik parkı vardır.

Botanik parkında güzel bir çay bahçesi ve etrafınızda binbirtürlü çiçek ve bitki çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca çaylarınızı içerken Rize şehrini de kuşbakışı izliyorsunuz. Rizeye yolunuz düşerse Botanik parkını gezmeyi unutmayınız .

Botanik Çay Bahçesi

Rize merkezinden iki kilometre uzaklıkta bulunan ve yeşilin her tonunun bulunduğu, tertemiz doğayı ciğerlerinize doya doya çekeceğiniz bu mekana yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Rize'yi yukarıdan süzerken içeceğiniz çayların tadına varamayacaksınız. Mekan manzarası dışında da gayet şirin ve rahat. Doğayla uyum içinde bulunan çay bahçesi, adı gibi botanik ekosistemi bozmadan sizin huzur dolu vakit geçirmenize imkân sağlıyor. Çay bahçesinde geçirdiğimiz vakit süresince birkaç Karadeniz fıkrası yaşamış bulunduk. Bu da ayrı bir keyif verdi.

Onlarca çeşit ağaç ve çiçek bulunmakta, ayrıca bölgede yetişmeyen bitkileri de temin ettiklerini gördük.

Rize merkezinin etkileyici Karadeniz yerleşkesi dışında Rize kalesi ve balıkçı barınakları da görüntülenebilir manzaralar arasında.


Yemyeşil dağların masmavi Karadeniz’in tam karşısına geçip göz kırptığı, yeşilin her tonunun uyum içinde buluştuğu yemyeşil cennet Rize’nin barındırdığı eşsiz doğal güzelliklerden bir tanesidir Rize Ziraat Çay Bahçesi.

Rize merkezden yaklaşık iki kilometre uzaklıkta olan Ziraat Çay Bahçesi’ne kendi araçlarınızla ulaşabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarıyla da rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ama yeşili ve doğayı doya doya solumak isterseniz size tavsiyemiz bu cennet mekâna yürüyerek ulaşmanız. Biraz ter dökeceğiniz kesin ama bu yorgunluk oraya ulaştığınızda karşılaşacağınız manzara karşısında inanın hiç kalacaktır.

Rize’nin eşsiz manzarasına tadına ender rastlayacağınız bir çay sefası eşliğinde tekrar tekrar hayran kalacaksınız. Rizeli olup da Ziraati en az bir kez görmeyen insan pek nadirdir.

Değişik sosyal statülerden birçok ailenin mesai saatlerinden sonra ve de özellikle tatil günlerinde sıkça ziyaret edip stres attığı nezih bir ortam olan Ziraat, kendi yerli halkı dışında yerli ve yabancı olmak üzere bir çok turistin de uğrak mekanı haline gelmiştir.
Özellikle son yıllarda turizm firmalarının tur organizasyonlarında olmazsa olmaz dedikleri Ziraat Çay Bahçesi, bu özelliğinin dışında ayrıca bünyesinde tarımla ilgili Çaykur'un Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünü, Çaykur'un hediyelik çay satış reyonu da bulundurmaktadır.
Botanik Çay bahçesi girişi


Bu resim yeniden boyutlandırılmıştır,orijinal boyutlarında görüntülemek için tıklayın.Orijinal resim boyutu: 1600x1200

Botanik çay bahçesinden Rize manzarasıBunun yanında değişik ülkelerin botanik ürünlerini de isim ve özelliklerine göre görme olanağı sunan Ziraat Çay Bahçesi, her geçen yıl kendini yenileyerek ve geliştirerek ziyaretçilerine en mükemmeli sunma çabasında. Halen gitmeyenler varsa size tavsiyemiz bir an önce gidin ve yeşili doya doya solurken, gerçek çayın tadına memleket kokusunda varın..
Aşağıda erkek öğrenci yurdu, yukarıda kız öğrenci yurdu, karşıda Rize kalesi
Botanik parkta bulunan çay araştırma kurumu

Botanik parkında bulunan çay satış reyonu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder